Asma Tavan Nasıl Yapılır ?

Asma tavan kavramı; bulunan tavanın altına yeni tavan yapmaktır. Asma tavanın yapılma nedenleri bulunmaktadır. Bunlardan birisi, dekorasyon amaçlı yapılan asma tavanlardır. Dekorasyon için yapılanlarda evinize hoş görünüm, farklılık ve güzel görmek isteği yatmaktadır. Yeni eşyalar, yeni perdelere ve yeni halılara destek sağlayarak daha iyi bir dekorasyona sahip olursunuz. Asma tavan yaparken farklı malzemelere gereksinim duyulmaktadır.

Dekorasyon amaçlı yapılan asma tavanlarda, tavanı oluşturmak için kullanılan malzemelerden bazıları şunlardır:
  • Alçıpan ile yapılan asma tavanlar
  • Metal alüminyum profiller ile desteklenerek yapılan asma tavan modelleri
  • Taşyünü malzemesi ile yapılan
  • Suntalam mobilya kullanılarak oluşturulan asma tavan çeşitleri yer almaktadır.

Asma tavan yapılma nedenlerinden birisi de kötü görüntüleri kapatmaktır. Kötü görüntü derken kastedilen kablolardan vs. oluşan görüntü kirliğidir. Asma tavanın yapılma amaçlarından bir diğeri de ısı yalıtımıdır. Bazı konutlarla ısı ile ilgili sıkıntılı durumlar olabiliyor ve bunun için asma tavan yapılıyor. Bu durumun en çok gözlendiği durumlar çatı katlarıdır. Isı yalıtımında asma tavan içerisine strafor, izocam döşenmektedir ve böylece yalıtım sağlanmaktadır.

Alçıpan asma tavan yapımı ile ilgili biraz bilgi verelim. Tavan U profilinin montajı yapılır, tavan askılarının yer tespiti ve tavan askılarının nokta tespiti yapılır, tavan nokta askılarının delme işlemi uygulamaya geçirilir nokta tespitinden sonra, delme işlemi sonrasında çelik düvel uygulanır, tavan askılarına seviye ayarları verilmeye çalışılır. Omega profilinin tavan U profiline montajı yapılır ve seviyesi ayarlanır, düzenleme işlemi yapılır. omega profiline omega ekleme parçası takıldıktan sonra ilave omega parçaları konulur. Omegaya dik şekilde farklı profil eklenir ve daha sonrasında alçıpan plakalar duvara monte edilir ve işlem bitirilir. Asma tavan takıldıktan sonra dekorasyon için yapılmasını istediğiniz eklemeleri yaptırarak istemiş olduğunuz görünüme sahip olabilirsiniz.

Asma Tavan Nasıl Yapılır Video

“Asma Tavan Nasıl Yapılır ?” için bir yanıt

  1. Yusuf PEKRA avatarı
    Yusuf PEKRA

    Asma tavan konusunda pek birşey bilmezken, paylaştığınız asma tavan nasıl yapılır video yardımıyla bilgi edindim. Teşekkürler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir