Genç Odası İçin Mobilya Seçimi

Son yıllarda, gözlemlerime göre, tasarım süreci bir hayli gelişti. Özellikle Türkiye’de, bebek ve genç odası mobilyaları, çok rağbet gördüğü bilinmektedir. Gençlik döneminde, gençlerin odaları çok önemlidir. Çünkü odası onun, her şeyini paylaştığı özel bir yeridir. Dolayısıyla, onu en mükemmel bir şekilde, düzenlemek kişinin kendisine bırakılmalıdır. Müdahale etmek, belki de ona yapılabilecek en kötü şey olabilir. Genç odası kendi kişiliğine ve seçeceği yaşam biçimine, hatta üniversitede seçtiği bölüme ve mesleğine uygun şekilde olmalıdır. Mümkün olduğu kadar, rahat harekete imkân veren ve kolay dekore edilebilen bir oda ve mobilya, en faydalı bir seçim olacaktır. Çünkü odasında zamanını geçirirken, rahat ve huzurlu olmasına imkân verecektir.

Reklâm ve benzeri yayınlardan görüyoruz. Odanın şekline göre, uyum sağlayan, kolay taşınabilen mobilyalar oldukça beğeniliyor. Bu tarz mobilyaları gençlerin odasında kullanmak, modern bir tarz yaratmak, onun tüm yaşamında farkında olmadan güçlü olmasını sağlayabilir. Genç odası hazırlarken, odaya koyacağınız tüm ürünlerin, birbiriyle uyumlu olmasına özen gösterin. Gerekirse, odasını kendi istediği şekilde yaratsın. Bu konuda ona destek olmak, çok yararlı bir düşünce olacaktır. Herkesin gençlik döneminde, mutlaka yaptığı duvara poster asmak, bence boş olan odada farklı bir atmosfer yaratıyor. Aslında birçok genç odasında, çok fazla eşyaya gerek duymaz. Bir gencin, odasında istediği en önemli özellik, tüm eşyalarını rahatça sığdırabileceği, bir mobilyadır. Bunun yanında da, mobilyanın az yer kaplaması en önemli husustur.

Son yıllarda genç odalarında, düz renklerin yanı sıra, yabancı ahşap kaplamalı malzemeler kullanılmaya başlandı. Örneğin, ben elma ve beyaz rengi çok seviyorum. Bunun yanında Latin ceviz, çikolata, samba vb. kaplamalar size önerebileceğim, renklerden en önemlileri. Evin duvarları için, mobilyaya uygun, canlı duvar kaplamaları uygulayabilirsiniz. Böylelikle odaya ayrı bir hava katmış olacaksınız. Eski dergileri, odanın belli yerlerinde, dağınık bırakarak farklı bir dekor yaratabilirsiniz. Emin olun, çok güzel bir görüntü ortaya çıkacaktır.

Genç odası mobilyası seçerken

İlk önce ucuz olan ürüne yönelmeyin. Farklı firmaların, farklı mağazalarını gezerek, ürünler hakkında bilgi alın. Benzeri olmayan ürünler beğenin. En önemli husus, ürünün hangi malzemeden yapıldığıdır (sunta, MDF ve masif gibi).
Mağazalarda vitrine teşhir amaçlı konulmuş, genç odalarını satın almayın. Genellikle, ikinci sınıf ve problemli oluyorlar. Seçtiğiniz ürünlerin, üzeri desen kaplı ise, mutlaka desen çizgilerinin birbirini karşıladığına dikkat ediniz. Bu küçük detay, seçtiğiniz mobilyanın, malzemesini ve özellikle işçiliğinin kaliteli olup olmadığını gösteriyor.

Genç odasında olması gereken mobilyalar:

  • . Karyola
  • . Tekli veya çiftli koltuk,
  • . Şifoniyer
  • . Komodin
  • . Üç kapılı veya iki kapılı elbise dolabı
  • . Ders çalışma masası
  • . Kitaplık/kütüphane

EVİM DERGİSİ – MEHMET  AKÇA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir