Ahşap Antika Mobilyalarınızın Bakım ve Temizliği

O çok değerli gördüğünüz ve titizlikle geçmişinden ötürü saygı duyduğunuz, antika mobilyalarınızı korumasının zor olmadığını bu yazımızda daha iyi anlayacaksınız.
Biliriz ki mobilyalar, çevrenin göstermiş olduğu doğal etkenlerden dolayı toz, kir yada güve şeklinde zararlı etkenler ile karşılaşabilmekte. Antika mobilyalar, periyodik olarak sıklıkla olmazsa bile temizlenmeli ve ilgi gösterilmelidir. Özellikle tozun mobilyalara büyük düşman olduğuna dikkat çekmeliyiz. Bu yüzden haftada en az bir defa mobilyaların tozlarının alınma işlemi gerçekleşmeli. Normal bir fırça ile bunu sağlayabilir lakin deterjan yada başka bir kimyasal madde kullanmamalısınız. Nedeni ise mobilyanız üzerinde, onun daha parlak ve canlı durmasını sağlayan cilasını öldürmesidir.
Ahşap maddesi yıllarca yaşayabilir. Yanlız nem / rutubet ve güneş kendisi için büyük tehlike yaratmaktadır. Güneşin sürekli vurduğu bir mobilyada, şişme ve renk solukluğu oluştuğuna dikkat çekiniz. Bunun yanı sıra ısı, ahşap mobilyalar üzerinde çeşitli çatlaklar meydana getirmekte. Bizlerde bu yüzden evlerimizin ısıtıcı araçlarına yakın bir yerde, ahşap mobilyalarımızı bulundurmamalıyız.


Ahşap kurtları için ise antika mobilya ilaçlarını, bakım ürünlerini, antika mobilya cilasını kullanabilirsiniz. Yanlız bu tür kimyasal ilaçlarının kullanımının zararlı olmasından dolayı ve daha kaliteli bir ahşap görünümü elde edebilmek için, ilgili yetkililerin tavsiyesi üzerine şu talimatlar uygulanmalıdır.
– Bu işlemi eğer ki kendiniz üstleniyorsanız muhakkak ellerinize eldiven takmalı, maske ile solunum yollarınızı ağızdan başlayarak korumaya almalısınız.

  • Kimyasal ahşap koruma, ahşap kurtlarından arınma ilaçlarını ince bir fırça yardımı ile ahşap yüzeyde gezdiriniz.
  • Ardından streçler ile sararak 15 gün kadar beklemede tutunuz.
  • Yaklaşık iki haftalık bir süreçten sonra, naylon çıkarılır.
  • Ahşap mobilyanız üzerindeki eski cila, bir sökücü yardımı ile temizlenir.
  • Bu boya sökücü maddeyi mobilyanızın tüm yüzeyine iyice yediriniz.
  • Bir dakika bekleme süresi sonrasında, özel bir cila kazıma aleti (sistrey) ile yüzey ince hareketler ile kazınır.

Sizlere konu hazır açılmışken piyasada ahşap antika mobilya imajı verilerek satılmaya çalışan, sahte ürünlerden de bahsetmek istiyoruz. İyi bir araştırma içine girilerek, ince elenmeli sık dokunmalıdır bu alışveriş. Antika ahşap mobilyanın, iç çekmeceleri, rafları, arka kısımlarınında ahşap (masif) olması gerekmektedir. Bu yüzden siz siz olun, sonu hüsran bir antika satın almamaya özen gösterin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir