Evinizde Daha Güvenilir Yaşamak Adına

Güvenilir mekanlardan kasıt, sizi eviniz içinde yapmanız gerekenlerden ötürü yok sayılabilecek tehlikeli davranışlardan uzak tutmaktır. Buna istinaden su ve elektrik ilişkisinden ileri gelebilecek risklerden başlayalım. Elektrikli ev aletlerinizi lavabo, evye ve sulu zeminlerden kesinlikle uzak tutmalısınız. Neticesinde ciddi elektriksel yaralanmalar, şoke edebilecek durumlar içine düşülebilir. Teknolojinin yanında getirdiği, çocuk kilidi özelliğine sahip elektrik prizleri kullanılmalı. Faz ve nötr, yani – ve + kutup delikleri kolaylıkla erişilmeyen, yetişkin bir insanın gücü hesaplanarak, baskı gerektiren modern ve güvenilir prizler tercih edilmelidir.

Evinizde Daha Güvenilir Yaşamak Adına

Özellikle mobilyalarınızın yüksek oranda kullanıldığı odalarınızdan çocuklarınızı mümkün olduğunuca uzak tutmalısınız. Eğer ki uzak tutamıyor ve çocuklarınızın ilgili mekanlarda olması gerekiyor ise ;

Mobilyalarınızın köşe kısımlarının oval olması gerekiyor. Çocuk güvenliği aparatları ile mobilyalarınızın köşelerine sabitleyeceğiniz aksesuarlar ile daha yumuşak ve dairesel olmaları sağlanabilir. Çarpmalarda ve istenmeyen vurmalar sonucu mobilyalarınızın sivri, dik köşeleri hazin sonuçlar doğurabilir.

 • Duvara sabitlenmiş raflarınızın yükseklik seviyesini de çocukların erişemeyeceği biçimde, daha yüksek tutmalısınız.
 • Evinizin hol ve mutfak içinde yer almak üzere, birer tane yangın söndürücü tüp bulundurmanızı öneriyoruz.
 • Halı ve kilimlerinizi muhtemel kayma risklerinden ötürü, arka zemin özelliği ile kaymaz halı yada kilim modellerini tercih edebilirsiniz.
 • Elektrik kesintileri üzerine öncelikle oturma odası, sonrasında ise yatak odanızda kendinden akülü (şarjlı) ışıldaklar bulundurunuz.
 • Elektrik tesisatınızı periyodik bakımlar eşliğinde ustalarınıza göstermeli, böylece eskiyen kablo ve sigortalarınızı değiştirmelisiniz. Birçok ev yangınlarına sebep olduğunu bilmektesiniz. Tesisatınızın topraklı olarak, elektrik akımını sizlerin kullanımına sunduğundan emin olmalısınız.
 • Mutfaklarda kullandığınız kesici ve tehlikeli malzemelerin, çocuklarınızın erişemeyeceği bölmelerde yer aldığından emin olunuz.

Tüm bu yukarıda saydığımız ev içi önlemlerin yanı sıra, bir de ev dışı alınabilecek güvenlik tedbirleri bulunmaktadır. Bunlardan ilk olarak akla gelen siz evde yokken evinizin savunma gücüdür. Dışarıdan gelebilecek, özellikle hırsızlık gibi durumlar için en caydırıcı güvenlik sisteminin, alarm sistemleri olduğu aşikar. Pencere ve kapılara yerleştirilen kapı sensörlerinin, dışarıdan gelen titreşim ve zorlanmaların sonucunda otomatik bir şekilde alarm sirenini çalmakta. Böylece gelen davetsiz konuğunuz, mekanınızı terketmektedir.

“Evinizde Daha Güvenilir Yaşamak Adına” için 2 yanıt

 1. Öner TÜRKSEVER avatarı
  Öner TÜRKSEVER

  Yazınız çok faydalı ve bilgilendirici olmuş. Evinizi güvenli hale getirmek çok önemli gerçekten de, içeriden yapılacak bu önlemler haricinde hırsızlara karşı da elinizden gelen önlemleri almalısınız. Özellikle alüminyum kapılar ve pencereler için pimapen mandalları, kapılarınız için yüksek güvenlikli bareller, çelik kapılar için emniyet kelepçesi ve çelik rozet gibi ürünlerle evlerinizi daha güvenli hale getirebilirsiniz.

  Öner TÜRKSEVER

 2. Öner TÜRKSEVER avatarı
  Öner TÜRKSEVER

  Yazarken unuttuğum bir şey daha vardı, piyasada oldukça uygun fiyata satılan alarmlar var takılan onlardan da kullanabilirsiniz. PVC pencerelerinizde ve kapılarınızda. Alüminyum pencereler en sık hırsızlık yapılan bölümler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir