Elektronik Güvenlik Sistemleri

Güvenlik sistemlerine olan gereksinim, her geçen gün daha da artmaktadır. Kurumlar ve şahıslar güvenliğin önemini özümsemişler ve bu konuya çok daha ciddi yaklaşmaya başlamışlardır.

Bilindiği gibi güvenlik sektörü ‘İnsanlı Güvenlik’ve ‘Elektronik Güvenlik’ olmak üzere iki ayrı sınıfa ayrılmaktadır. İnsanlı güvenlik sistemlerinde ,bir bina veya bir alan, konusunda eğitim almış güvenlik personelleri tarafından koruma altına alınması anlamına gelmektedir. Elektronik güvenlik sistemlerinde ise bir bina , bir alan veya bir bölge elektornik güvenlik sistemleri vasıtası ile 24 saat koruma altınada tutulmaktadır. Elektronik güvenlik sistemleri çok çeşitli ürünleri kapsamaktadır.

SPEED DOME CAMERA
SPEED DOME CAMERA

Bunların başlıcaları şunlardır.

Güvenlik kameraları, hırsız alarm sistemleri, yangın algılama sistemleri, kartlı ve parmak izli geçiş kontrol sistemleri, turnikeli geçiş sistemleri ve trafik bariyer sistemleridir.
Güvenlik kameraları vasıtası ile kontrol edilmek istenen alan 24 saat izlenebilmekte ve dijital kayıt cihazlarına kaydedilebilmektedir. Ayrıca internet üzerinden de uzkatan görüntülere erişmek mümkündür. CCTV güvenlik kameralarının kullanılacak alan ve amaca göre birçok çeşidi mevcuttur.

Gece görüş kameraları , IP kameralar, dome kameralar , speed dome (Hızlı dome) kameralar, mini kameralar, araç kameraları bunlardan bazılarıdır. Ayrıca görüntülerin kaydedildiği dijital kayıt cihazlarının da birçok çeşidi mevcuttur. Tek başına (Standalone DVR) çalışabilen kayıt cihazları , bilgisayar tabanlı dijital kayıt cihazları (DVR capture card ) , network dijital kayıt cihazları (NVR), taşınabilir dijital kayıt cihazları ( Mobile DVR ) bunların başlıcalarıdır. Güvenlik kamera sistemlerinde Türkiye’de daha çok uzakdoğu kökenli ürünler satılmaktadır. Kalite sıralamasına göre gidersek ; Japonya , Güney Kore, Taiwan ve Çin olarak sıralayabiliriz. Markalar ise ; Sony , Toshhiba , Sanyo , JVC , Samsung , LG , Hyundai , Yakotech , Sungwang , Ares , CNB , Neron olarak sıralanabilir.
Hırsız alarm sistemlerinde daha çok ABD , Kanada ve İsrail ürünleri ağırlıklı olarak satılmaktadır. Paradox , DSC , Crow , Avgad ve Bilguard gibi markalar ağırlıklı olarak satılmaktadır.

Kartlı geçiş sistemlerinde ise daha çok İsrail ve Taiwan kökenli ürünler satılmaktadır. Bunlardan en çok kullanılan IDPRINT markasıdır. Firmanın hem proximity kartlı hem de parmak izi okutmalı çözümleri mevcuttur. IDPRINT ürünleri ayrıca diğer güvenlik ekipmanları ile entegre olarak da çalışabilmektedir.

Yangın algılama sistemlerinde daha çok Avrupa kökenli markalar etkindir. Bosh ve Sistem sensör bunların başında gelmektedir.
Turnikeli geçiş sistemlerinde ise daha çok yerli ürünler kullanılmaktadır. Bunların başında Tansa , Bilguard , Makim ve Özak markaları gelmektedir. Otopark bariyer sistemlerinde Avrupa ve Japon kökenli markalar tutulmaktadır. Amano , Came , Bilguard gibi markalar başı çekmektedir.

Yıllık yaklaşık % 20 gelişme kaydeden güvenlik sektöründe ürün ve hizmet kalitesinin yükselmesi ve fiyata dayalı rekabettenkaynaklanan olumsuzlukların ortadan kaldırılması gerekmektedir.
Sektörün sağlıklı bir yapıya kavuşturulması ve tüketicilerin bilinçlendirilmesi açısından satıcı firmalara büyük görev düşmektedir.

“Elektronik Güvenlik Sistemleri” için bir yanıt

  1. güvenlik kamerası avatarı
    güvenlik kamerası

    Çok Teşekkürler Çok Güzel ve yararlı bilgiler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir