Çocuk Ev Kazalarını Önleme Yöntemleri

Çocuk Ev Kazalarını Önleme Yöntemleri

Hiç şüphesiz evde yaşayan yetişkinlerin aksine küçük yaştaki çocuklarımızın yaramazlıkları olmadık kazalara sebep olabiliyor. Tabi bu tür istenmeyen kazalara önceden alınmış önlemler daha akıllıca ve verdiği zarar oranını düşürücü. Onlar büyüyene kadar aldığımız önlemleri kesinlikle hayata geçirmeli.

Çocuk Ev Kazalarını Önleme Yöntemleriİşe sivri köşeli mobilya ve diğer eşyalar ile başlanabilir. Böylece çocuğunuzun denge kaybı ve hoplaması, zıplaması gibi hareketleri neticesinde köşeli eşyalarınıza çarpması halinde daha hafif zararlar görmesi sağlanır. Özellikle yapı marketlerde kolaylıkla bulabileceğiniz oval köşe kapakları, eşyanın o sivri köşesini oval bir hale getirmeye yarayacaktır.

Elektrik prizlerinin kapaklı ve bebek koruyucu özelliği taşıması sağlanmalı. Priz içi elektrik yuvalarına bir çocuğun erişmesi önlenmelidir. Bu durumu elektrik malzemesi üreticileri önceden düşünerek, priz deliklerini yetişkin gücü dışında kolaylıkla erişilmesi önlenmiştir.

Oda ya da balkon içinde sehpa ve sandalye gibi çocukların üzerine çıkarak düşmesine neden olacak eşyaları da ortadan kaldırmalı.

Merdiven ve küçük basamakların olduğu bir ev ise orta düzey, güçlü bir aydınlatma kurulmalı.

Ocağınızda pişireceğiniz yemeğe çocuğunuzun rahatlıkla ulaşmasını önlemek adına, ocağın arka kısmında bulunan ocak gözünü kullanmanızı tavsiye ederiz.

Kaymayan halı ve paspaslara yer vermeli, böylece koşarken kayarak düşmelerine imkan vermemeliyiz.

Çocuklar için tehlike içeren maddeleri evinizin alt kısmındaki dolaplar içinde tutmayınız. Mümkün olabildiğince üst raf ya da dolapları kullanınız.

Beklenmeyen kazalara, küçük bir çocuğun daha neler yapabileceğini düşünerek engel olunabilir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir