Halı Çeşitleri ve Halı Temizliği

Evinizde üzerinde gezindiğiniz ve oturduğunuz halılarınızın hijyen açısından önemi büyük. Her seferinde halılarınızın yıkanması da gerekmiyor. Yaz aylarında, sıcak havalarda müsait bir balkon yada açık alan olması halinde asılabilir. Sırt üstü asacağınız halılarınızı bir kaç orta sertlikteki darbeniz ile temizleyebilirsiniz. İçinde biriken tozların bu şekilde arındırılması sağlanabiliyor. Bildiğiniz gibi İstanbul’da bir çok halı yıkama hizmeti veren şirket bulunuyor.

Bize göre belli bir sistemde ve düzende oldukça hijyen içinde çalışıyorlar. Bir telefon açıyorsunuz geliyorlar. Ne kadar kirli halınız var ise evinizden alarak götürüyorlar. Bu uygulama oldukça pratik. Halınızı siz yıkıyor yada temizliyorsanız saçaklarını ehemmiyet içinde korumalısınız. Nedeni ise oldukça hassas ve narin olmaları. Diğer yandan ise çürümeleri karşısında, halınızın değerini düşürmeleri oluyor. İpek yada yün bir halı kullanıyorsanız, rutubeti engellemek için naftalin kullanabilirsiniz. Bildiğiniz gibi, ipek ve yün halılar nemde en çok etkilenen halı modelleridir.

Halı çeşitleri olarak sizlere buradan Yün Halı, 80:20 Halılar, Naylon Halı, Polypropylene Halılar, Plyester Halı Modellerinden bahsedeğiz.

Öncelikle yün halılardan başlayarak lüks görünümlerinden, sıcaklık özelliklerinden ve esnek oluşlarından söz edelim. Lif kısımlarının dayanıksız oluşlarından ötürü, sentetik ile karıştırılırlar. Üstelik %100 yün halıların, maaliyet açısından da oldukça yüksek fiyatlarda satıldığını söyleyebiliriz.

80:20 halılar ise %80 yün, %20 ise sentetik karışım olduklarından 80:20 olarak halı çeşitleri arasına girmiştir. Yün ve sentetik karışımının bu halı üzerindeki ise ise yumuşaklıktan ve sertlik hissinden ibarettir.

Naylon halı modelleri ise oldukça basit temizlenerek, güçlü / dayanıklı bir yapıya sahiptir. Fiyat olarak düşük bütçeler ayrılabilir, ucuzdurlar. Ayrıca yoğunluk durumu fazla olan ev yada iş yerlerinin, ilk tercihidir.

 

Çoğunlukla yün maddesi ile karıştırılan Polypropylene, halı üretiminde en fazla kullanılan liftir. Kirlilik ve solma durumu yok denecek kadar az görülür, dayaıklıdır.

Fiyat olarak piyasada ucuz rakamlara satılan, Polyester halı çeşitlerini de tercih edebilirsiniz. Yoğunluk fazla ise, alanınız da geniş ise halınız polyester halıdır. Kolay katlanabilen ve parlak duran polyester halılar, naylon halılar kadar dayanıklı olmayabilirler.

Son olarak evinizin genel olarak halı seçimize biraz destek verelim.
Yatak odanız için duvardan duvara, uygun desenleri ve renkleri taşıyan odanıza uygun bir halı. Oturma odanız için ise estetik bir dekorasyon olması gerektiğinden, desenleri odanıza uyum sağlamalı. Ahşap bir zemin bulunuyorsa evinizde, açık renkte bir halı işinizi rahatlıkla görecektir. Odanızda her an yaşadığınızda halınızın deseni psikolojinize işleyecek ve ezberlenecektir. O nedenler, renkli renkli desenler ile Google arama motoru logosunu andırabilir de…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir