Siz Uyurken Rahat Etmelisiniz

Uyku sağlığınızın gerek fiziksel ve gerekse ruhsal anlamda bozulmaması açısından, yatak seçimi üzerinde önemle durulması gereken bir konudur. Her zaman deliksiz  uykunun özlemini çeken insanların karşılaştığı problemlerin yatak ve yastık seçimlerinden kaynaklandığı bilinen doğal bir gerçek. Vücudunuza uygun yatak/yastık seçmenin yolları, bazen komplike durumlara yol açabilir. Vücudunuzu tanımalı hassas bölgelerinize uygun yatak geliştirmeli ve buna mutabık doğru markalar tercih edilmelidir.

Teknoloji çağının yararları dışında zararları da baş göstermektedir. Çoğunlukla zamanını bilgisayar başında geçirenlerin, yarı oynar eklemlerinden  rahatsız oldukları aşikardır. Hareket gerektirmeyen mesleklerin en başında sırt ve boyun ağrısı gelir. Günümüzün modern rahatsızlıklarındandır. Gündüz mesleklerinin uyku problemlerini aşması konusunda oldukça geniş çaplı seçenekler vardır. Fakat gece mesleklerin bu kadar kolay  değildir. Evde/ofiste bilgisayar başında çalışan insanların öncelikle duvar renkleri, etraftaki akseruarlar ve tablolar konusunda oldukça seçici davranmalıdırlar.

Kendinizi sıklıkla halsiz ve çalışamayacak durumda hissediyorsanız;  Çalışma odanızın rengini olabildiğince açık renkli tonlar kullanarak ve rahatlattığına inandığınız tabloları görebileceğiniz yerlere asarak başlamalısınız.

Sabahları yataktan kalmakta zorlanıyorsanız;  Fiziksel ve ruhsal  olarak kendizini iyi hissetmeli ve aldığınız besinlere dikkat etmelisiniz. Çalar saatinizin melodsii sizi sinir edecek müzikler dışında, solo melodiler seçmelisiniz. her zaman baş ucunuzda bir bardak su bulundurmalı ve kalkmaya hazırlandığınızda ilk işiniz o suyu içmek olmalı.

Gece çalışmak ve gündüz uyumak, bünyeyi zorlayan eylemlerdendir. Bunun için de uykuya ve duvar renklerinin enerjisine dikkat edilmelidir. Kişinin gündüz uyuma saati ve yatak düzeni gündüz uyuyan kişinin düzeninden kat ve kat önemlidir. Gündüz uykuları çabuk bölünen, sesten ışıktan rahatsız olan buna bağlı olarak sinir ve tansiyon yapan uykudur. Yatma saatinden en az 4-5 saat önce egzegsiz yapılmalıdır.

Deliksiz bir uykuda dikkat edilmesi gerekenler öncelikle sessizliktir, oda sıcaklığı ise 17° – 18° olması gerekir.  yatmadan önce yağlı, salçalı ve baharatlı yemeklerden kaçılmalı ve aç karnına yatağa girilmemelidir. Alkol uykuya dalmanızı kolaylaştırabilir fakat kaliteli bir uykuyu engelleyebilir. Gündüzleri  kafeinden uzak durulmalıdır. Yatağınızın ve yastığınızın konforuna çok önem vermelisiniz.  Yatakta kitap okumak, ertesi günkü toplantıyı veya bu ayki kirayı düşünmek zihnin yorulmasına,  kişide huzursuzluğa ve uyku problemi yaşamasına neden olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir