Oyun Odaları Dekorasyon Düzenlemesi

Çocuk sahibi olmak hayatta olabilecek en muhteşem olaydır. Anne baba olarak onlara birçok şey vermek, onları rahat ettirmek istersiniz. Bu isteğiniz doğrultusunda birçok şey yaparsınız. Mesela; çocuk sahibi olmaya karar verirsiniz ve onun için rüya gibi, bir bebek odası hazırlarsınız. Belki de çocuğunuz için daha geniş bir eve taşınırsınız. Bebek odası, daha sonra çocuk odası olur ve çocuk odasına ek olarak da oyun odasıyla onun gelişimine katkı sağlamak istersiniz. Özellikle 0-6 yaş arası her şeyi öğrenebilecekleri bir dönemdir ve bu dönemde en iyi öğrenme şekli oyundur.

Oyun odaları oluşturulurken öncelikle dikkat edilmesi gereken nokta; çocuğunuzun bilişsel ve psikomotor gelişimini destekleyecek tarzda olmalıdır. Farklı türlerden oyuncaklar bulunmalı ve onlara, kolayca ulaşabilecekleri yerlere konulmalıdır. Çok kalabalık olmamasına özen gösteriniz ya da evin geniş odasını onlara, çocuk oyun odası olarak tasarlayınız; çünkü çocuklar koşmak, eğlenmek ve rahat hareket ederek enerjilerini atmak isterler. Oyun odası dekorasyonu içinde, çocuğunuzun yaşını, cinsiyetini ve çocuk sayısını göz önünde bulundurmanızda büyük gereklilik halinde. Oyuncaklar çok fazla ortalığa saçılmamalı; fakat yüksek raflara da konulmamalı, istedikleri anda ulaşabilecekleri dolaplara ya da raflara güzelce dizilmelidir.

Masa, dekorasyonda bulunması gereken eşyalardan birisidir. Özellikle zihinsel gelişimin desteklenmesi yönünde olan oyunlar masada daha çekici hale getirilebilir. Satranç ve kart oyunlarını masa da oynamaları daha yararlı olur. Masa da çok güzel resimler çizebilirler. Mümkünse çocuklarınıza doğa sevgisi aşılamak için dekorasyona bitkiler koyabilirsiniz ve onu sulama görevini çocuğunuza verebilirsiniz. Çocuğunuz böylelikle sorumluluk almanın ne demek olduğunun da farkına varacaktır.

Oyun odasına televizyon koymanızı önermiyoruz; fakat çizgi film müzikleri vs. dinletmek için müzik çalar eklemenizde fayda vardır. Odayı dekore ederken normal görünümde yapmak zorunda değilsiniz. Çocuğunuzla birlikte düşününüz odanın ne şekilde olabileceğini, bu durum hayal gücünü arttırır ve çok orijinal fikirler ortaya çıkabilir. Mesela; kaptan olmak istiyordur ve deniz sahil havası katabilirsiniz ya da orman kaşifi olmak istiyordur ağaçlar otlar ekleyip orman havası katabilirsiniz. Seçim sizin ve çocuğunuzun.

“Oyun Odaları Dekorasyon Düzenlemesi” için bir yanıt

  1. Yeşim avatarı
    Yeşim

    Konu açıklamanız için teşekkürler ve sitedeki resimler de harika. Facebook üzerinden sürekli paylaşmaktayız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir