İpucu Niteliğinde Salon İçin Dekorasyon Fikirleri

Evin salonu sizin keyifli vakit geçirdiğiniz, eşinizi dostunuzu ağırladığınız ve ailenizle televizyon izlediğiniz bir alandır. Günümüzde salon sadece televizyon için kullanılan bir alan olsa da salondan maksimum faydayı elde etmeniz için bir kaç öneriye ihtiyacınız olabilir.

 

Odanın Merkezini Belirleyin

Salonunuz küçük ya da büyük olsun bir merkezi olması gerekir. Eğer salonunuzun merkezi olmazsa dağınık ve can sıkıcı bir ortam olur. Ancak salonunuzda bir merkez olduğunda orada daha keyifli bir ortam belirir. Salonunuz büyük ve geniş ise L şeklindeki koltuklar salonunuzun bir köşesine yerleştirilebilir. Hatta bir tane L koltuk değil de iki tane L koltuk hatta tekli oturma koltukları da kullanılabilir. Ama küçük ve dar bir odanız varsa odanızın şekline uygun bir L koltuğu odanızın yine köşesine yerleştirebilirsiniz. L koltuğun önüne küçük bir orta sehpa yerleştirip üzerine süsler koyabilirsiniz.

Salonunuzu Renklendirin

Salonunuzu renkler ve desenler ile canlandırın. Değişik kombinasyonlar deneyip salonunuza ve kendi zevkinize en uygun dekorasyonu oluşturun.

 

Büyük Puflar Ve Kırlent Minderler

Sandalyelere alternatif olarak büyük pufları ve kırlent minderleri tercih edebilirsiniz. Hatta bu minderleri koltukların yerine bile kullanabilirsiniz.

Alternatif Aydınlatma Şekilleri

Salonunuzun aydınlatmasını da değişik yöntemlerle seçebilirsiniz. Ancak salonunuzda her bölgede aynı aydınlatma olmasın. Mesela yemek masasında farklı bir aydınlatma, film ya da sohbet ederken bulunduğunuz yerde farklı bir aydınlatma bulunsun. Bu aydınlatmaların renk tonları da farklı olsun ki salonunuzda farklı bir hava essin.

Salonunuzda Bir Odak Noktası Seçin

Salonunuzda bir duvar seçin ve bu duvarı diğer duvarlar ile uyum sağlayacak fakat kontrast yaratacak bir renge boyayın. Bütün duvarları canlı renklere boyamak yerine böyle bir uygulamaya başvurursanız odanız daha hoş ve modern görünür. Salonunuzda bir duvara kocaman bir ayna koyup orayı odak noktası seçebilirsiniz. 

Halı Tercihi

Halı tercihinizde zemine ve mobilyalara uyum sağlayacak bir halı ya da kilim seçmeniz mantıklı olur. Yıl boyunca tek halı değil de iki halı kullanarak, odaya farklı zamanlarda farklı hava katabilirsiniz. Halının fiyatı, markası ya da modeli aklınızın arka planında kalırken, ön planda halının renk, tasarım ve dizaynı yer almalı. Evde zeminin adeta giysisi olarak, yere yakışmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir