Stephanie Odegard İle Halı Dünyası ;

Halı firması Metrekare’nin liste başı markalarından biri Odegard. Nepal halısı kavramının yaratıcısı ve dünyanın en büyük üreticilerinden olan markanın kurucusu ve aynı zamanda tasarımcısı Stephanie Odegard’ın hayatı, örnek alınması gereken bir başarı hikayesiyle örülmüş.

Bohem çiçek çocukların, süslü-püslü, vatkalı Madonna gençliğine dönüşmek üzere aportta beklediği yılların anlatıldığı filmlerdeki iş kadını karakterlerini hatırlayalım. Sahne aynen şu: Odegard o zaman evli ve büyük bir mağazanın satın alma müdürü. Bir gün işini gücünü, evini, ülkesini bırakıp, kocasıyla birlikte Fiji’ye taşınıyor.

Fiji’de bulunmasının amacı, yöresel el sanatları aracılığıyla insanlara para kazanabilecekleri bir iş, ülke ekonomisine de katkıda bulunabilecekleri bir araç kazandırmak. 4 yılda yerel halka kendini sevdirip elde ettiği başarı sebebiyle aynı işi yapması için Jamaika’ya gönderildiğinde, o artık tuttuğunu koparan bir iş kadını, iletişimci ve girişimci. Tabii ki, kısa sürede Jamaika’da da görevini tamamlıyor. Yarattığı “Jamaikalı şeyler” markası Amerikan piyasasında kendine yer buluyor. 3yıl sonra ver elini Nepal! İşte burada duruyor Odegard.

Çünkü burada incik boncuktan heykeller, hasır şapkalardan daha fazlası var. Geleneksel Tibet halılarını keşfettiğinde bir hazine bulduğunu anlıyor ve dokuyucuları çok renkli ve aşırı desenli geleneksel halılar yerine, batılıların hoşuna gidecek, modernize edilmiş, sadeleştirmiş desenler çalışmaya ikna ediyor. O zamana kadar biriktirdiği tüm para olan 20.000 Dolar’ı bu işe yatırıp halıları New York’a götürüyor. Ayakları daha fazla yere basan ama zaman zaman sallantılı dönemler geçiren bu işin dünyanın en büyük markasına dönüşümü toplam 10 yıl alıyor.

Bu kadar tutkulu birisi, tabii ki sadece para kazanmakla ilgilenemez. Stephanie Odegard, gittiği tüm 3’üncü dünya ülkelerinde karşılaştığı çocuk istismarlarının engellenmesi konusunda çalışmalar yapmış. Hâlâ sık sık Pakistan, Hindistan ve Afrika ülkeleri başta olmak üzere, birçok 3’üncü dünya ülkesine ziyaretlerde bulunuyor, çözüm üretiyor. Bu bir başarı hikâyesi… Bugün Stephanie Odegard, Nepal’de çok iyi tanınan bir isim. Ülkelerinin ismini dünyaya tanıttığı, yaşam standartlarını yükselttiği ve çocuklarına bir gelecek verdiği için bir ülke, bir kadına minnettar…

Evinizi Döşeyin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir