Fuar Standları Tasarım ve Modelleri

Fuar standları gezdiğiniz, gördüğünüz çeşitli fuar organizasyonlarında dikkatlerinizden kaçmamıştır. Standların tasarımlarında kuşkusuz dikkat edilen husus, organizasyonda yer alan firmanın / şirketin sektörü ve bu sektör ile bağdaşarak ortaya konan hayal gücü destekli tasarımlardır. Bugünkü konumuzda da fuar standı tasarımlarını ele alıyoruz.

Fuar Standları Tasarım ve Modelleri
Fuar Standları Tasarım ve Modelleri

Standlar kullanılan malzemeye göre iki ana gruba ayrılır.

1) Ahşap Fuar Standı : Kendi içinde iki gruba ayrılır :

 • Sunta-boyayla imal edilen ahşap standlar.
 • Suntalam ile imal edilen ahşap standlar.

2) Modüler fuar standı : Kendi içinde birçok sisteme ayrılırlar. En çok kullanılan sistemler,

 • Max plus sistem
 • Aluset sistem
 • Mero Sistem

Ahşap fuar standı çeşitleri ve bunların birbirinden farkları nelerdir?

Ahşap standlar ikiye ayrılmaktadır :

1. Suntalam standlar : Boya gerektirmeyen bu standlar sunta-boyayla imal edilen standlara göre daha
hızlı şekilde kurulabilmektedir. Bu sistemin en büyük dezavantajı suntalamların birleşme noktasında hat şeklindeki çizgilerin dışarıdan görünmesidir. En büyük avantajı ise stand duvarlarının çok kolay biçimde temizlenebilmesidir.

2. Sunta-boyayla yapılan standlar : Ham sunta üzerine alçı çekilip daha sonra bunların boyanmasıyla üretilen bu standların en büyük avantajı stand içindeki ek kısımlarının hiçbir şekilde görülememesidir. En büyük dezavantajı ise kurulum süresinin çok daha uzun olmasıdır. Bu fuar standı, suntalam standlara göre daha şık göründüğünden müşterilerce daha çok tercih edilir.

Sunta-boya stand yaptırırken dikkat edilecek püf noktaları

 • Standın üzerine uygulanacak görsellerin forex üzerine uygulanmasını isteyin, görsellerin direkt standınızın duvarına uygulanması durumunda görsellerinizin altında portakal kabuğu görünümünde pürüzler görülecektir.
 • Boya renginizi önceden boya (ral) kataloğundan belirleyip kesinleştirin.
 • Boya öncesi alçının pürüzsüz şekilde sıvanması standınızın daha şık görünmesini sağlayacaktır.

Modüler fuar standı çeşitleri ve bunların birbirinden farkları nelerdir?

Modüler fuar standları, parçaları lego gibi sökülüp takılabilen ve birden fazla sefer kullanılabilen standlar için kullanılan bir terimdir. Modüler standlarda kullanılan ana malzemeler alüminyum profiller ve mdflam-suntalamdır. Bu iki ana malzemenin yanında bazı modüler standlarda daha değişik malzemeler de kullanılmaktadır. Farklı malzemelerin kullanılma özelliğinin en baskın olduğu stand sistemi ise MAX PLUS standlardır.

Modüler fuar standları kendi içlerinde çok farklı sistemlere ayrılır.

Bunların içinde en yoğun kullanılan sistemler ;

 • Max Plus Sistem : Bütün modüler standlar içinde en farklı ve şık olan sistemlerdir. Bu sistemde kullanılan alüminyum profiller diğer sistemlerde kullanılan profillere göre daha şık ve daha pahalıdır. Yine bu sistem standlarda alüminyum ve suntalam dışında cam, tül, plexi, sisteme uyumlu özel ahşap plakaların da kullanılabiliyor olması bu sistemi diğer sistemlerden ayıran en büyük özelliktir.
 • Aluset Sistem : Tamamen alüminyum ve suntadan oluşan bu sistem en yaygın sistemdir. Ancak tasarım kalitesi oldukça zayıf olan bu sistem aynı zamanda fuarlarda standart (Paket) stand olarakta kullanılan sistemdir. En ucuz maliyetli standlar bunlar olup, maliyetiyle orantılı olarak kiralama ücreti de diğer sistemlere göre daha düşüktür. Fiyat avantajı tasarımsal dezavantaj olarak karşımıza çıkmaktadır.
 • Mero : 1 er metrelik bağlantılar halinde yapılan bu sistemin taşıma kapasitesi çok iyi olmasında rağmen tasarım yönünden zayıf bir sistemdir. Çok fazla tercih edilen bir sistem değildir.
Fuar Standları Tasarım ve Modelleri
Fuar Standları Tasarım ve Modelleri

“Fuar Standları Tasarım ve Modelleri” için bir yanıt

 1. özgesu avatarı
  özgesu

  Fuarlarda kullanılan standların bu kadar ayrıntılı olduğunu bilmiyordum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir