Duvar Kaplama Çeşitleri

Bireysel yani şahsi, özel olarak kullanılan odalarınız için özellikle düşünülen bir dekorasyon fikridir, duvar kaplamaları. Duvar kaplamaları kendi içinde bir çok çeşit barındırmaktadır. Duvar tekstilleri duvarları gerçek anlamda bizim giydiğimiz giysiler gibi giydirir ve yapı olarak vinillerden çok daha sağlamdır. Tekstil duvar kaplamaları ikiye ayrılır, dokunmuş duvar tekstilleri (ipek, sisal, bamboo, hasır, keten, kadife, örme kağıt, süet gibi)ve nonwoven tabir ettiğimiz dokunmamış duvar tekstilleri. Nonwovenlar ipliklerin preslenmesinden meydana gelen kumaş tabakalarıdır. Duvar tekstilinin bir diğer özelliği ise yandığında toksik, yani insana zararlı gazlar çıkarmamasıdır. Yangında ölen insanların yüzde altmışı gazlardan zehirlendiği için ölmektedir. Vinil duvar kaplamalarını ise çok yoğun trafikli ortamlarda veya ıslak hacimlerde çok rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Duvar Kaplama Çeşitleri

Her duvar kaplamasının kullanım gayesi ve ortamı vardır. Bir odada hangi çeşit ve hangi renk duvar kaplaması kullanılacağına karar vermek için dikkat ettiğimiz hususlar odanın hangi amaçla kullanılacağı, büyüklüğü, ışık alma durumu, beraber kullanılacak mobilya cinsi, rengi ve yer kaplamasının cinsi ve rengidir. Mesela bir yatak odasında veya salonda bizim tavsiye edeceğimiz duvar kaplaması cinsi duvar tekstilidir.

Duvar Kaplama Çeşitleri

Bunun nedenleri aşağıda belirttiğimiz özelliklerdir

Duvar tekstilleri nefes alan ve akustiği olan malzemelerdir, konduğu mekanda ses çınlaması ortadan kalkar, kişilerin ses tonu yumuşar ve ortam daha huzurlu bir atmosfere kavuşur. Duvar tekstilleri akustik bir ortam oluşturduğu için salonlarda, yatak odalarında, home-theaterlarda, lokantalarda, otellerin toplantı salonları ve kral dairelerinde çok yoğun olarak kullanılmaktadır.

Duvar Kaplama Çeşitleri

Ayrıca duvara dokunduğunuzda yağlı boyanın soğukluğu ile değil, sıcak bir dokunuşla karşılaşırsınız. Bizim duvar tekstillerimiz tamamen naturel ipliklerden imal edilmiştir, yani içerisinde hiç bir sentetik malzeme bulunmamaktadır. Dolayısı ile kaplama üzerinde statik elektrik oluşmaz ve bunun sonucunda ise kir ve is tutmaz. Ayrıca üzerinde çok gelişmiş bir leke koruma sistemi vardır; yani üzerine çay, kahve, kola bile atsanız üzerine hiçbir şey almaz, olduğu gibi sıvılar yere dökülür. Bu özellik katalogların arkasındaki şemsiye işareti ile belirtilmiştir. Takribi altı ayda veya senede bir elektrik süpürgesi ile tozunu almanız yeterlidir. Fakat eğer tüm bu özelliklere rağmen bir leke oluşmuşsa bunu 50% saf alkol ve 50% su karışımı yada Kosla nın kumaş temizleme spreyi (Kosla Oxi action) ile temizleyebilirsiniz. Temizleme yaparken dikkat edilmesi gereken husus özellikle ipeklerde, karışımı veya spreyi temiz beyaz bir bezin üzerine sıkıp duvar kaplamasına fazla bastırmadan ve ipliklerin yönünde uygulamaktır.

Duvar Kaplama Çeşitleri

Bir diğer özellik ise yanmazlıktır (alev almama). Bizim duvar kaplamalarımız dünyanın en yüksek yanmazlık standartlarına sahiptir ve tamamen ekolojik yani doğaya geri dönüşümlüdür (Sertifikalıdır ve bu sertifikalar kataloğun arkasındaki ekolojik işareti, alev işareti ve yanında hangi ülkelerden hangi sertifikatar alınmışsa belirtilmiştir). Ayrıca ürünlerimizde çok yüksek güneş haslığı yani güneşten solmazlık özelliği vardır, bu özellik katalogların arkasındaki güneş işareti ile belirtilmiştir.

Duvar Kaplama Çeşitleri

Kumaşlar ile İlgili Genel Bilgiler

Kumaş ta Dünyanın en iyi markaları olan Rubelli , Bises Novita, Lisio, Zimmer & Rohde, Etamine, Hodsoll Mc Kenzie, Ardecora (Almanya), Warner Fabrics (İngiltere), Casamance, Camengo (Fransa), Reynaldo, Bernard, Sheila Coombes, Designersguild, William Yeoward, Jasper Conran (İngiltere), Ralph Lauren (Amerika), Arve (İtalya) firmalarının Türkiye distribütörü bulunmaktayız. Bu firmaların tümü dizayn, tasarım, kullanım özellikleri ve kolaylıkları ile ön plana çıkmış firmalardır.

Rubelli ve Zimmer & Rohde tasarımda o kadar ileri gitmişlerdirki, tasarladıkları kumaşları imal etmek için gerekli olan makinaları ve gerekli aparatlarıda tasarlamaktadır.

Casamance ve Camengo firmalarımız brode, renk, kombin, kumaş strüktürleri üzerine uzmanlaşmış bir firmalardır.

Sheila Coombes Çok özel desen ve tasarımları çok özel finishing teknikleri ile birleştirmiş bir dizaynırdır.

Designersguild hiç kimsenin cesaret edemeyeceği renk ve desen kombinleri tasalamasıyla ünlüdür, hatta Designersguild in patroniçesi Tricia Guild’e renk kraliçesi ünvanı verilmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir