Dekorasyon Renkleri ve İnsan Psikolijisi

Dekorasyon Boya Renkleri ve İnsan Psikolojisi

Biliyorsunuz ki insanların dekoratif öğelere, sadece görsel yönlerini baz alarak yaklaşmak gibi bir eğilimleri var. Fakat eviniz içinde yaptığınız bir dekorasyon değişikliğinin, uzun vadede psikolojiniz üzerinde büyük bir etkisi olduğu araştırmalar sonucu kanıtlanmış bir durumdadır. Bu araştırmaların sonucu kısaca şu şekilde sıralanabilir.

Boya dekorasyonundaki kahverengi, insanlara ciddiyet aşılıyor. İnsanlar normal hayatı daha da rutinleştirmeye eğilimli olarak yaşamaya başlayabiliyor. Hatta tüm ünlüleri rahatlıkla konuşturmasıyla tanınan, ünlü televizyoncu Larry King, televizyonda her seferinde kahverengi kravatlar ve ceketler giyer.

Duvar renklerimizde ön planda tutarak kullandığımız kırmızı renk ise, insanları acıktırıyor. İştah açıcı bir dekorasyon rengi olarak düşünülebilir. Hatta dünyada birçok ünlü yemek firmasına baktığımızda duvarlarında kırmızı öğeler görebiliriz.

  • Dekorasyon boyaları renklerinden yeşil, insanlara huzuru aşılıyor. Doğayı hatırlattığından dolayı birebir ruh sağlınızı daha pozitif bir duruma getirebiliyor. Belki de en iyi seçim bu olabilir.
  • Siyah insanları hayat görüşlerinde daha da tutkulu bir hale getiriyor. Rengin asilliği zaman geçtikçe bu renkli duvarın sahiplerinin ruhlarına işlemeye başlıyor.
  • Sarı geçiciliğin ve dikkat çekiciliğin rengi olduğundan, insanlar bunu daha çok kendilerinin yansıması olarak kullanıyorlar. Biliyorsunuz ki sarı, günümüzde çoğunluk olarak, seçimi yapılan bir duvar rengidir.
  • Beyaz duvar renginde  ise, insanların psikolojilerine sadelik ve günlük davranışlarında, dürüstlük gibi güzel ilkeler ileri gelebilmektedir.
  • Bizlerin farkında olmadığı anlarda, duvarların bizleri nasıl etkilediği konusunda ne kadar fikrimiz olabilir ki ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir