Değmesin Akıllı Boya

Bu sezon, evinde boya hazırlığı yapanlar açık ve yumuşak renkleri tercih ediyor. Teknolojiyle ‘akıllandırılan’ boyalar da ilgi görüyor. Işıkla ve yağmurla kendini temizleyen, teflonlu ve silikonlu boyalar konutlarda daha fazla tercih ediliyor. Bunların koruyucu ve dekoratif olmanın yanında ortam havasını temizleme, antibakteriyel ve yangın geciktirici gibi özellikleri de bulunuyor.

Yaşamımızın büyük bölümünü duvarlara bakarak geçiriyoruz. Baktığımız yerin güzel olmasının psikolojimiz üzerinde de olumlu etkileri olacağı kesin… Yani boyalara çok iş düşüyor.  Nisan ayında boya mevsimi açıldı. Halen evinizin boyasını değiştirmediyseniz, kasıma kadar vaktiniz var.  Eğer biraz modayı takip edeyim diyorsanız; bu sezon eviniz için, sarı, turuncu, kırmızı, pembe, mavi, mor ve yeşiller renklerinden birini seçmelisiniz. Açık ve yumuşak tonlar revaçta. İç mekanlarda tek renk yerine kombinasyonlu boyama moda. En çok tercih edilen renkler ise kum beji, lila, fildişi, şampanya, vanilya çiçeği, mum ışığı, buz beyazı, şeker pembe, fıstık ve limon çiçeği…
Boyalar da son yıllarda teknolojiden nasibini alıyor. Silinebileni, küf ve mantara dayanıklı olanı, antibakteriyali de bulunuyor. Nanoteknolojik boyaların, mikropları yok etme, havayı temizleme gibi özellikleri bulunuyor.

Açık ve Yumuşak Renkler

Marshall Boya Satış ve Pazarlama Müdürü Gökhan Erel, konutlarda farklı odalar için farklı renkler tercih edildiğini anlatıyor. Mobilya rengine bağlı olarak oturma odası, çocuk odası, yatak odası için renk tercihleri farklı olsa da genelde açık ve yumuşak renklere ilgi var. Erel, bu sezon iç mekanlardaki boya rengi trendleri hakkında şu bilgileri veriyor: “Oturma odası evin en önemli yeri. Burada boyanın rengi daha çok mobilyaya göre şekilleniyor. Ama ağırlıklı olarak açık ve yumuşak tonlar tercih ediliyor. Krem, şampanya, kum beji, beyaz, kül grisi, açık sarı, açık kahve, açık yeşil ve fildişi renkleri oturma odalarında kullanışlı oluyor. Tüketicilerin en çok tercih ettiği ilk on renk ise, kum beji, lila, fildişi, şampanya, vanilya çiçeği, mum ışığı, buz beyazı, şeker pembe, fıstık ve limon çiçeği. Bu renkler farklı kombinasyonlarla kullanılarak mekanları sıradan olmaktan  çıkarıyor.  Çocuk  odalarında  ise hâlâ kızlar için pembe, erkekler için mavi tonları tercih ediliyor. Ayrıca yeşil, beyaz, lila, mor ve lacivert de çocuk odalarında yoğunluklu olarak kullanılıyor.” Türkiye’de  konut  sahipleri  ise tercihlerini genelde mobilyalarının renklerine göre yapıyor. Boyanacak alanın büyüklüğü ve ışık açısı da seçimdeki diğer önemli etkenler. Eş, dost ve akrabaların evlerini ne renge boyadığı, TV dizileri, renk trendleri ve reklamlar da renk seçiminde önemli. Erkekler ise tercihte daha çok maliyete odaklanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir