Doğadan Çıkan Tasarım

Doğanın Esintisi İle Dekorasyonda Tasarım

Decorate Life Fuarı 2008‘de karşılaştığımız ‘woodloops‘, ahşabın sağlamlığını ve güzelliğini ortaya çıkaran ekolojik ve zamansız tasarım ürünleri ile bir söyleşide bulunuyor. Woodloops’ı Nina Griesshammer‘den dinliyoruz.

Kısaca Markanın Hikayesi Nedir ?

Woodloops çevreye karşı duyarlılığı sığ olmayan, sorumluluk sahibi kişilere hitap eden bir marka. Merkezi Almanya’nın Frankfurt şehri yakınlarındaki Friedrichsdorf’ta bulunan firma, 2003 yılından beri kendi mobilya ve  aksesuarlarını üretiyor ve malzeme olarak sürdürülebilir ormancılık kaynaklı ahşap kullanılıyor. Bu malzemeler, FSC sertifikasına sahip (FSC ekolojik, sosyal ve ekonomik sorumluluk sahibi ormancılığa yönelik bir oluşum.)

Net çizgiler, geometrik formlar ve zamana yenik düşmeyen tasarımlarla woodloops ahşabın doğal sağlamlığını ve güzelliğini ortaya çıkarıp, aynı zamanda dünyanın ormanlarını korumaya yönelik aktif girişimlerini sürdürüyor. Bütün mobilyalar Almanya’da elde üretiliyor ve doğal halinde bırakılıyor. Bütün eşyalar yüksek kalitede doğal yağ ve cilalarla kaplanıp paslanmaz çelik ya da gümüşle rafine ediliyor.

Tasarımcılarınız Kimler ?

Woodloops tasarımlarını kendi ekibi içerisinde ve deneyim sahibi takım arkadaşları ile ortaya çıkarıyor.Baş tasarımcı René Mueller ve deneyimleri özellikle Mercedes Benz ve diğer tanınmış firmalara yönelik çalışmalara dayanan mimar Ulrich Walter, bizim için yeni mobilya, aksesuar ve iç mimari konseptleri geliştiriyorlar. Bir konsept doğduğunda bütün ekip içerisinde (René, Ulrich, ben ve diğerleri) ve müşterilerimiz arasında rotasyondan geçiyor.

Markanızda Ne Tip Ürünler Bulunuyor ?

Woodloops bu işe temel özelliği daha önce bir araya gelmemiş fikirlerin birleşmesi olan ve buradan yola çıkarak harika bir birliktelik hikayesi ortaya koyan dikkat çeken obje ve aksesuarlar ile başladı. Woodloops’un amacı yeni doğan fikirlere kendi ruhumuz ve hislerimizden mümkün olduğunda çok aktarımda bulunabilmek. Ve kullanışsız ya da sadece kısa bir süre için kullanılabilecek ürünlerden uzak durmak – bizim ürünlerimiz doğa, tasarım ve kalite ruhuyla ortaya çıkan ve uzun süreli işlevsel ürünler. İnsanlar da bu düşünce ve felsefeyi kabul ediyorlar. Tüketiciler sadece kaliteli ve iyi işçiliğe sahip, içinde kendi hikayesini barındıran ya da anlatacak bir öyküsü bulunan ürünlere yönelmektedirler.

Bu da Woodloops için yorum ve dönüşümlerinin önemli bir parçası, çünkü eşyaların güzellikleri her zaman kalıcı olacaktır.

Ürünlerinizde Ne Gibi Materyaller Kullanıyorsunuz ?

Woodloops bir iç mimari ve tasarım stüdyosu olarak her zaman materyallerde hala yatan limitleri ve geniş kullanım alanlarını keşfetmeyi amaçlıyor. Bu da belli bir ambiyansa, insan grubuna ya da konsepte uygun olan bir şey. Çoğu zaman sert bir malzemeye yumuşak bir malzeme görünümü kazandıran şey farklı bir uygulama türü oluyor; bu nedenle woodloops ilginç buldukları tüm materyalleri tercih ettikleri uygulamalara yönelik şekilde değiştirerek dönüştürmeye çalışıyor.

Markanız Neden %100 Alman Tasarımı Olarak Adlandırılıyor ?

Bütün ürünlerimizin üretimi ve imalatı Almanya’da gerçekleşiyor. Olabildiğince sürdürülebilir ahşap malzeme kullanarak, ekolojik anlamda sürdürülebilir bir kimliğe sahip olmak için çabalıyor, sosyal kurumlar ile iş birliği içinde olmaya özen gösteriyoruz. Her geçen gün daha da büyüyen koleksiyonumuz yurt dışından da talep alıyor ve bize daha da sıra dışı fikirleri uygulamaya geçirmemiz yönünde fırsatlar tanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir