Çocuk Odası Dekorasyonunda Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Çocuk odası dekorasyonu, çocuklarımızın sağlıklı bir ortamda yetişebilmeleri için gerçekten önemli bir etmendir. Örneğin çocuklarımızı geceleri uyandıklarında korkutmamak için duvarda korkutucu motifler olmamalıdır. Ya da tavana iple asılmış oyuncaklara dikkat edilmelidir, zira çocuklar bu yaşlarda istem dışı varlıkların olduklarına inanırlar ve gördükleri nesneleri böyle varlıklar zannedebilirler, bu da korkmalarına ve psikolojilerinin bozulmalarına neden olabilir.
Çocuk odalarında dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise, çocuk odasının aydınlatmasındadır. Genellikle ışık tamamen kapatılmaz ve çok az açık bırakılır. Bunun için yapılmış özel prizler (anahtarlar) bulunmaktadır. Anahtarı ne kadar çevirirseniz o kadar ışık açılır. Tam tersine ne kadar çevirirseniz o kadar ışık azalır. Böylece çocuğunuz uykudan uyandığında karanlıktan korkamaz. Belki herkese önemsiz gelebiliyor ancak, çocukların bu ufak tefek korkuları yüzünden ileride aşırı derecede psikolojileri bozulabiliyor.
Şizofreni denilen hastalığa göre olmayan nesneleri sanki varmış gibi görüp onlardan korkabiliyor. Bunun nedeni bilinçaltına yerleşmiş bu düşüncelerdir. Örneğin çok küçük yaşta izleyerek etkilenmediği bir korku filminden, daha sonraki birkaç yıl içerisinde etkilenebilir ve uyku düzeni bozulabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir