Çağdaş Tasarım Cumhuriyeti


Mozaik, çağdaş tasarım alanında 17 yıldır iktidarda. Vitra, B&B Italia gibi Türkiye için ilk olan pek çok ünlü markası, tasarım sergileri ve profesyonel ekibiyle Mozaik, sıradan bir showroom olmanın ötesinde çağdaş tasarım merkezi olmaya devam ediyor.Kurulduğu günden bu yana tıpkı içinde barındırdığı mobilyalar gibi eskimeyen bir stile sahip olan Mozaik, pek çok iç mimar ve tüketici için modern mobilyaları doğru servisle bulabilecekleri bir adres olmaya devam ediyor. Mozaik Design olarak sektöre adım atan marka, Silent Gliss, Creation Baumann gibi  tekstil  markalarının   yer aldığı Mozaik Metraj; Foscarini, Flos, Artemide gibi ünlü aydınlatma markalarına ev sahipliği yapan 220V; çocuk ve bebek mobilya, aksesuar, oyuncak ve giysileriyle fark yaratan Nest by Mozaik ile Mozaik markası altında üç önemli marka daha yarattı. Mozaik’in kurucusu Yaman Erturan ile 1 7 yıl içinde olup bitenler ve günümüz tasarım dünyasının çelişkileri hakkında konuştuk.

Maison Française: Mozaik’in   17’nci yılı.

Geçen bu süre içinde hem markanıza yönelik, hem de Türkiye’de sektörle ilgili gözlemleriniz nedir?

Yaman Erturan: 1992’den beri faaliyetteyiz. İlk kurulduğumuz yıllarda daha çok proje bazında işler yapıyorduk, şimdi proje bazında değil, daha perakendeye yönelik çalışıyoruz. Biz iç mimarlık hizmeti sunan bir firma değiliz. Banyo, mutfak mobilyasının da dahil olduğu çağdaş bir çizgiye sahip marka portföyümüz var. Aydınlatma ve kumaş konusunda da profesyonel bir satış hizmeti sunuyoruz. Mozaik’in sıkı bir mimari ekibi var ama bu ekibi birlikte çalıştığımız mimarlarla aynı dili konuşabilmek ve müşterilerin taleplerini eksiksiz karşılamak için kurduk. 1992 yılından bu yana Türkiye’de çağdaş yaşam kültürünün daha iyi anlaşılabilmesi için gerekli temel mobilya ve aksesuarları Mozaik çatısı altında topluyoruz. Şimdiye kadar Vitra Design Museum’dan üç sergi getirdik. 10’a yakın iç mimar ve tasarımcı Mozaik’te seminerler verdi. Kısaca, biz sıradan bir mobilya showroom’u gibi hareket etmiyoruz.

MF: Yakın zamanda bir Vitra sergisi daha getirmeyi planladığınızı öğrendik…

Y. Erturan: Sene sonuna doğru Vitra Design Museum’un Re-Editions sergisini getirmeyi planlıyoruz. Sergide Ron Arad, Zaha Hadid gibi tasarımcıların sanatla tasarımı bir araya getirdiği işleri yer alıyor. Belki sergide tasarımı yer alan isimlerden birisi konuşmacı olarak İstanbul’a gelebilir.

MF: Son zamanlarda Mozaik’e eklenen markalardan bahseder misiniz?

Y. Erturan: B&B Italia’nın kurulduğu ilk yıllarda ortak olduğu bir marka vardı: Cassina. Francesco Binfare, Andrea Branzi, Le Corbusier, Frank Lloyd Wright gibi usta tasarımcıların ünlü tasarımlarının üretim hakkına sahip olan Cassina, Vitra gibi demirbaş markalarımız arasına girdi. İtalyan Casamilano, Mdf Italia ve Alessi yeni markalarımız arasında. Heerenhuis adlı, geri kazanılmış ahşaplarla tasarım yapan Belçikalı bir markanın temsilciliğini yapmaya başladık. Ofis mobilyası alanında ise UsM Haller’in modüler sistemlerini ürünlerimiz arasına ekledik. B&B Italia son iki yıldır dış mekân mobilyalarına ağırlık vermeye başladı. Biz de bu yeniliği Mozaik’e yansıttık ve dış mekân mobilyalarında çok sayıda tasarıma yer vermeye başladık. Son olarak, yakın zamanda Gaia&Gino tasarımları aksesuarlarımızın arasına eklenecek.

MF: Moooi, B&B Italia ve Vitra en çok taklit edilen markalar arasında. Firma sahipleri bunları engellemek için bir girişimde bulunuyor mu?

Y. Erturan: Avrupa’da bu durum bazen kanunlar sayesinde önlenebiliyor. Örneğin, geçen yıl İtalya’da Charles&Ray Eames kopyaları üreten bir firmanın kalıplarına polis tarafından el konulmuştu. Ama Çin’deki üretimlerin önüne geçmek biraz zor görünüyor. Türkiye’de ise tasarımı korumaya yönelik kanunlar olmadığı için,burada  da olumlu bir gelişme yaşanmıyor.

MF: Yurtdışı fuarlarını sürekli takip eden birisi olarak , son yıllarda tasarım dünyasında neleri eleştirirsiniz?

Y. Erturan: Enteresan bulduğumuz ya da gerçekten çok beğendiğimiz tasarımlar azalıyor. Süslü tasarımlar ön plana çıkıyor ya da çok konuşuluyor ama az satıyor. Yine de tüketici Vitra ya da B&B Italia ürünleri gibi net çizgisi olan, zamansız tasarımları tercih ediyor. Bir de son yıllarda, aynı tasarımları farklı malzeme ya da renkle üretip “yeni” damgası altında fuarlarda sergileme modası başladı, bu da karşılaştığımız yeni ürün sayısını azaltıyor.

Evinizi Döşeyin

“Çağdaş Tasarım Cumhuriyeti” için bir yanıt

  1. irem bircan avatarı
    irem bircan

    bence artık seramikten çok insanlar doğal taşa yönelmeliler.Doğal taş hem evde hem dış mekanda çok rahat uygulanabıilen bir mozaik malzemesidir.Ayrıca doğal taş çok fazla süslemekten kaçınmakta bununla beraber antik bir hava tadı vermektedir.Ürünlerimizi incelemenizi tavsiye ederim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir