Barbekü Modelleri İle Mangal Keyfi

Barbekü ve Mangal

Evet sayın okurlar, yaz geldi ve et pişirme piknikleri hız kazandı. Doğal orman havasında piknik yapmak, et pişirmek ve ardından çayları yudumlarken top oynayan çocukları izlemek adetlerimizden. Özellikle köy derneklerinin kendi üyeleri arasında, piknik şenlikleri düzenlemesi ise dikkatimizi çeken diğer bir hadise.

Hanımlardan ziyade mangalda et pişirmek erkeklere düşer genelde. Nedendir bilinmez tabi…

Yanlız 2011 yazının hafta sonlarından bir kaçını müsait ise evinizin balkon yada bahçesi değilse, çevrenizdeki ormanının en güzel yerini mangal modelleri ile mangal keyfine bırakmalısınız. Bu şekilde ruhunuzun ve özellikle sağlığınızın eskisinden de iyi olacağına emin olabilirsiniz. İş hayatından ve kalabalık insan, trafik karmaşasından uzak kendinizi dinleyebileceksiniz. Pişen etin mangaldaki kömürünü yellerken bile, farklı duygular içine gireceğinizden emin olun.

Peki ne tür ve hangi özellikleri içeren barbeküleri tercih etmeli ?

Mangal / Barbekü

Bilmeniz gereken ilk şey, öncelikle hangi tür pişirme tekniği kullanarak mangal yapacağınız olmalı. Tüplü mangallar, elektrikli mangallar ve odun, kömür gibi yakıtlar ile yapılan mangal modellerinin bulunduğunu belirtelim. Eğer uzak bir ormanın ağaçları arasında piknik yapacaksanız, elektrikli mangalı kullanamayacağınızdan onu bahçelerde yada balkonlarda kullanmaları için diğer okuyucularımıza bırakalım. Lakin adı üzerinde olduğu gibi piknik tüpü ile gazlı mangalları kullanmanız mümkün. Burada mangalınızın güvenilir olmasını satıcınıza bizzat belirtin ve gaz emniyeti bulunduğundan emin olun. Diğer bir taraftan tüp ile mangal arası gaz hortum üzerindeki tarih barkodunu, güncel olması şartıyla kontrol etmelisiniz. Ayrıca sıkıştırma kelepçelerinin, sağlam takıldığını mangal keyfinizden önce kontrol edin.

Gelelim odunun ve kömürün klasik yöntemleri ile pişirilen et tekniğine. Burada iş oldukça pratik ve çıra teknolojisi, işi gittikçe basite indirgemiş vaziyette. Kullanılan kömür mangal havuzunuzda köze dönüşmüş ise etler ve sebzeler dizilebiliyor. Yanlız açığa çıkan (karbondioksit gazı) dumanı solumamanız gerek. Hemen ona da bir çare gösteriyor ve maske ile işe bir kişinin devam etmesi gerektiğini belirtiyoruz. Sevdiklerinizin mangal ateşini ayarlarken uzak durmalarını istemeniz, onlarında sağlığını tehlileye atmadığınızı gösterir. Tabi bu yazımızın sonunda 06.06.2011 tarihinin Dünya Çevre Günü olduğunu da hatırlatmak lazım.

Çevre ve Orman Bakanlığı aşağıdaki web sitesinden ilgili kural ve yaptırımları daha da ayrıntılı inceleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir