Masa Aydınlatmaları Hakkında

Yaşam alanlarında ışığı her zaman doğru kullanmıyoruz. Oysa, birkaç küçük noktaya dikkat ederek doğru aydınlatmayı sağlamak, masamız için en uygun armatürü seçmek son derece kolay.

Işığı doğru bir şekilde kullanmak çok önemlidir. Genelde hepimiz bu konuda sorun yaşarız. Bir masa lambasını ele alalım. Yüksekliği ayarlanabilen, abajur şapkasının açısı ve konumu değiştirilebilen bir lamba düşünün. Bu tarz aydınlatmaları, en çok ihtiyaç duyduğunuz yere kolaylıkla yönlendirebilme imkânınız vardır.

Ofislerde özelikle masa başı çalışmalarda, gün ışığının sol taraftan alınması dikkat edilmesi gereken bir konudur. Masanın bulunduğu yerde, gün ışığı yok ise ya da bir başka ışık kaynağına ihtiyaç duyulacak ölçüde yetersiz ise, soldan aydınlatma yapılması gerekmektedir. Işık kaynağını sola aldığınızda daha rahat bir görüş ve netliğin ortaya çıktığını görebilirsiniz. Tam tersine ışık kaynağını sağa aldığınızda ise, gözde zorlanma ve görüş netliğinde düşüş meydana gelecektir. Benzer şekilde ışık kaynağının önde ve arkada olması halinde de yine göz zorlanması, parlama ve netlik kaybı ortaya çıkabilir. Masa aydınlatması için, parıltı oranı düşük, ışıklı tavan çözümlerini önerebilirim. Uzmanlar bu konuda, büyük yüzeyli armatürler ve petekli, aynalı, reşektörlü armatürlerin tercih edilmesini öneriyorlar. Çalışma masasının üzerinde bulunan masa lambasının yanı sıra odada merkezi bir aydınlatma da kullanmak gerekir.

Sadece masa lambasıyla çalışmak gözleri yorabilir. Masa lambasının yüksekliğinin ve ışık seviyesinin ayarlanabilir olması önemlidir. Bilgisayar kullanıyorsanız, gözlerinizin fazla yorulmasını önlemek amacıyla, ortamı arkadan aydınlatacak şekilde konumlandırılmış bir duvar aydınlatması ya da ayaklı lamba da tercih edebilirsiniz. Akrobat lambalar kullanım esnekliği açısından, çalışma masaları için en ideal aydınlatma türleridir. Gelelim asıl konuya; yemek masalarında aydınlatma seçimine…


Yemek masalarında, yiyecek ve içeceklerinizin doğal görünerek iştah açmasını istiyorsanız, masanızda doğru renkte ışık seçimi yapmalısınız. Yuvarlak veya kare biçimindeki yemek masalarının kullanılması durumunda, masanın üzerine tavandan uzanan ve son zamanların modası sarkıt lambalar size uygun bir çözüm yolu sunabilir. Yalnız bu aydınlatmaların, ışığı doğrudan göze gelmeyecek şekilde sarkıtılması ve karşılıklı oturan kişilerin birbirlerini görmelerine engel olmaması gerekir. Bu lambalar içinde, akkor lamba türünden sıcak ışık veren aydınlatmalar uygun bir seçenektir. Yemek masası için kullanılacak olan, asansörlü ve tavandan asılabilen bir yemek ışığı, masadan en az 1 metre yükseklikte olacak şekilde konumlandırılmalıdır. Kitap, gazete vb. yayınları okumak için, aydınlıktan daha fazla ışık kaynağına ihtiyaç duyulmaktadır. Örneğin; kullandığınız ışığın kalitesi çok önemlidir. Eşit dağılımlı, doğrudan gelen, dingin ve titremeyen ışık olması gerekmektedir. Bu tarz işlemler için halojen veya şoresan lambalar kullanılmalı ve ışığın yansıma yaparak gözünüze gelmesini engelleyecek bir yere yerleştirmelisiniz. Masa lambaları ya da ayaklı lambalar, rahat ışık sunmanın yanında enerji tasarrufu da sağlamalıdırlar. Kullanılabilecek en uygun ürün, tavana monte edilen, ayrı düğmeleri olan ve ışığı ayarlanabilen bir aydınlatmanın olması, büyük fayda sağlayacaktır. Bunların yanında, mekânların vazgeçilmezi olan dekoratif masalar da kullanılan aydınlatmalardan söz etmek gerekirse: Mumları masanın üzerinde bulunan şamdanlı bir avizenin içine yerleştirerek, mekâna farklı bir hava katabilirsiniz.

Sadece bardaklara ışık vermek ve ışıldamalarını sağlamak istiyorsanız, şapkası çevrilebilen ampullü bir abajurla bunu sağlayabilirsiniz. Eğer modern bir ortam yaratmak istiyorsanız, ışığın yoğunluğunu mekânın tarzı üzerinde yoğunlaştırıp masanın üzerine şamdan içinde mumlar koyabilirsiniz. Hatta saydam abajur başlarını ve avizeleri, natürel renklere boyayıp hoş bir atmosfer yaratabilirsiniz. Alternatif olarak, sadece dekoratif masanıza özel bir vurgu yapmak isteyebilirsiniz. Bunun içinde size önerim, halojen spotlar, aşağı ve yukarı doğru hareket eden lambaderler, zemin aydınlatmaları ve abajurlar en ideal vurgu aydınlatmalarıdır. Masanız cam ise, ışığın cam üzerinde yansıması göz için rahatsız edici olabilir. Bu durumda masa örtüsü kullanarak yansıma sorununu ortadan kaldırabilirsiniz. Yatak odalarında bulunan tuvaletmasaları için, genellikle ayna önü aydınlatması yapılmaktadır. Tabi bu tasarıma göre de değişebilir.

Tuvalet masası için ışık düzenlenirken, aydınlatma aynanın her iki tarafına ve aynı seviyeye yerleştirilerek, yüzde herhangi bir gölge oluşmasını engelleyecek şekilde ışıklandırma yapılmalıdır. Bununla ilgili bir diğer alternatif ise, tuvalet masasının aynalı bölümünün üstünde ışık bandı bulunuyorsa, buraya birkaç adet halojen spot takarak aydınlatma sağlayabilirsiniz. Bu tarz işlemler için seçilen aydınlatmalar, genellikle parlak tonlu ışıklardır.

MEHMET AKÇA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir