Klimalarda Isıtma Sistemi

Klimaların ısıtma sistemi termodinamikle direk alakalı bir konudur. Aslına bakılacak olursa klimaların yapma amacı soğutmadır. Çünkü ortada yer alan me dengesinin değiştirilmesi soğutma sistemlerinde daha mantıklı sonuçlar elde eder. Ancak soğutma işleminin şiddet ile isteneceği kadar sıcak günleri geçirilen bölgelerde kışın az miktarda da olsa ısıtmaya gerek duyulur.

Bu gibi durumlarda devreye giren klima için bir ısıtma sistemi de klimalarda vardır. Isıtma sistemiyse soğutma sistemiyle aynı mantıkta çalışır. Klimanın içerisinde tutulmuş olan akışkan ısıtılır ve fazı değiştirip gaz durumuna getirir ve sonradan içeriye girmeden önce yeniden sıvı durumuna getirir ve içerden bir miktar hava çekimi gerçekleşir. İçeriye sıvı durumunda veriliyorken ortam da yer alan yoğunluk farkı nedeniyle hava fazına geçip mekanı ısıtır.

Klima ısıtma ihtiyacı son dönemlere soğutma ihtiyacı kadar fazla ilgi görüyor. Günümüzde çünkü en az yakan infrared ısıtıcılar dahi en fazla yakan klimalardan daha masraflı durumdalar. Durum böyleyken orta ölçekli soğukların olduğu yerlerde ısıtma işleminin klimalar ile yapılması son derece mantıklıdır.

Klimanın Isıtmasına Neden İhtiyaç Duyulur

Klimanın yapısı nedeniyle ortamda yer alan nem oranını değiştirip iklimlendirme özelliği veren bir tür cihazdır. Klimayla ısıtılmakta olan bir odayla kaloriferle ısıtılmakta olan bir odanın arasında ciddi rahatlık farkları vardır. Kalorifer ile ısıtılmakta olan yerin daha kuru ve nem yönünden verimsiz olduğu açık bir gerçektir. Ancak klima nem dengesini sürekli bir şekilde koruduğu için daha rahat edilmesini sağlar.

Günümüzde İnverter klima ve lg klima ile içeride yer alan havanın ne kadar ısıtılacağı kendi kendine yaralanabilir. Bu durum oldukça mantıklı ve kısa süre içerisinde ısınma anlamı taşır. Bununla birlikte bu klimalarla ısınmanın oldukça ekonomik olduğunu söylenmesine gerek yoktur.

İklimlendirme çalışması son derece ciddi bir durumdur. Size kış ayların yazı yaşatabilir. Bu durumda hasta olunmaması için belli dönemlerde sabitlenmesi mantıklı bir tercihtir. Uzmanlar direk klima altında kalmayı sağlıksız sonuçlar oluşturabileceği için önermez. Bu nedenle klima çalışıyorken kendinizi biraz korursanız olumlu sonuçlar elde edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir